Romuald Koperski

Podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych jej terenach. Pilot samolotowy I klasy, pisarz, dziennikarz reportażysta, fotograf, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa.Autor książek: „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „Syberia Zimowa Odyseja”, „Ocean Niespokojny”, „Na wiosłach przez Atlantyk”, „1001 Obrazów Syberii”. 

Autor wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej. 

Prowadzi Fundację z działalnością dobroczynną m.in. na rzecz rodaków zamieszkujących Syberię, a także działania na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego na Wschodzie. Fundacja którą kieruje, organizuje m.in. wakacje dla polskich dzieci z Syberii oraz akcję „Okulary da Syberii” i wiele innych. Fundacja Romualda Koperskiego www.frk.com.pl

Dziesiątki eksploracyjnych wypraw:

m.in. Jakucja, Chakasja, Ałtaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, Kamczatka, Góry Wierchojańskie, Jabłonowe, Czerskiego, Czekanowskiego, Momskie, Sajany, Chaman-Daban, Suntar-Chajata, polarne rejony Syberii.

Wielokrotny przejazd samochodowy przez Syberię na jej długości geograficznej – ponad 140.000 km oraz przez Mongolię na jej długości i szerokości geograficznej, wyprawy dookoła Mongolii.

02.

Chronologia:

W 1994 r. odbyła się pierwsza w historii udana ekspedycja samochodowa na trasie Zurych – Nowy Jork (1994 r.). Trasa tej pionierskiej wyprawy wiodła przez bezkresne obszary Syberii oraz Ameryki Północnej. 

W 1998 r. odbył samotny spływ gumowym pontonem najdłuższą syberyjską rzeką Leną, od jej źródeł w Górach Bajkalskich do ujścia do Morza Arktycznego (4.500km).

W 2002 r. zorganizował zakończoną sukcesem zimową wyprawę do Jakucji w poszukiwaniu grobu Jana Czerskiego.

Pionierska zimowa wyprawa samochodowa wzdłuż wybrzeża Oceanu Arktycznego. Badanie trasy dojazdu do Cieśniny Beringa.

Pomysłodawca oraz organizator trzech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia”, w tym trwającego 39 dni najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie – ”Transsyberia Gigant 2004” Atlantyk – Pacyfik – Atlantyk, liczącego 30.000 km. 

Pomysłodawca oraz kierownik najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej z Przylądka Roca w Portugalii, przez Syberię, na dalekie krańce Czukotki. Międzynarodowa polsko-rosyjska ekspedycja w 2008 roku, ekstremalnym przejazdem z przylądka Roca w Portugalii, na krańce Czukotki, jako pierwsza w historii motoryzacji spięła zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Dotychczas nikt nie dotarł dalej pojedynczym pojazdem. 

Jako muzyk pianista, w styczniu 2010 r. wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny i 8 sekund. 10 marca 2010 r. Kapituła Księgi Rekordów Guinnessa przyznała mu Certyfikat nowego rekordu świata.

W 2012 r. zorganizował i poprowadził Międzynarodowy Samochodowy Rajd Kobiet „Yekaterina” z Gdańska do Murmańska, przez m.in. St. Petersburg, Wyspy Sołowieckie. 

W 2013 r. łodzią wiosłową „Pianista” podjął się przejścia przez Ocean Spokojny pomiędzy japońskim portem Choshi, a San Francisco. Po pokonaniu prawie 700 mil ze względu na niesprzyjające warunki meteorologiczne przerwał rejs. 

W styczniu 2015 r. przewodził zimowej wyprawie przez Syberię „Sibiria Arctic Expedition”, która trzema pojazdami dotarła aż na Czukotkę. 

W styczniu 2017 r. zakończył sukcesem samotny rejs na pokładzie łodzi wiosłowej „Pianista” przez Ocean Atlantycki z Wysp Kanaryjskich do Wysp Karaibskich. Jako pierwszy Polak na świecie przepłynął Ocean Atlantycki łodzią wiosłową bez wsparcia, za co uhonorowany został Certifikatem Ocean Rowing Society.

SKLEP WWW

Close Menu
×
×

Koszyk